środa, 21 maja 2014

Jak bezpiecznie się opalić?

Witajcie!

Lato nadchodzi a co za tym idzie słońce uderza ze zwielokrotnioną siłą. Poza dawką opalenizny dostarcza nam ono również szkodliwych promieni UVA i UVB.  Co one powodują? Jak się przed nimi chronić? i czy w ogóle można zdrowo lub bezpiecznie się opalić?


Czym są promienie UVA i UVB ?

promieniowanie UVA- Rzadziej powoduje poparzenia, za to dużo głębiej penetruje skórę. Jest na tyle mocne, że przenika przez chmury, a nawet szyby okienne. Dłuższa ekspozycja na promienie UVA  prowadzi to do tzw. fotostarzenia się skóry oraz powstawania na niej przebarwień.
promieniowanie UVB-Powoduje produkcję melaniny w skórze czyli innymi słowy opala nas ale powoduje tez niestety oparzenia. Zdaniem dermatologów kilkukrotnie poparzona skóra jest o wiele bardziej podatna na pojawienie się czerniaka.

Czym jest fotostarzenie się skóry?
Jest to przyspieszony procesz starzenia się naszej skóry. Skóra długo narażona na oddziaływanie promieni słonecznych staje się gruba, szorstka, mało elastyczna, dużo mniej jędrna, oraz przesuszona.

Jak się chronić ?
Oczywiście używając kremów z wysokim filtrem najlepiej z SPF powyżej 30. Rozróżniamy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych: chemiczne oraz mineralne (inaczej fizyczne)


filtry chemiczne-to takie, które pochłaniają promieniowanie słoneczne i zamieniają je w ciepło.
filtry mineralne-odbijają i rozpraszają promienie UV.

A więc czy można opalić się bezpiecznie? 
Postawmy sprawę jasno, dłuższe przebywanie na słońcu niestety bardziej nam zaszkodzi niż pomoże. Ale używając odpowiednich filtrów możemy zmniejszyć szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Jak wysoki filtr wybrać?

SPF 2-5 - praktycznie żadna ochrona. Polecana dla osób z ciemną karnacją lub krótko wystawiajacych się na słońce. Zwykle taki SPF zawierają kosmetyki przyspieszające opalanie.
SPF 5-25 - typowa ochrona przeciwsłoneczna. Wybór jej wysokości uzależniamy od czasu jaki spędzamy na słońcu, regionu w którym spędzamy wakacje oraz typu karnacji.
SPF 30-50+ -są to blokery słoneczne, które prawie całkowicie zatrzymują promieniowanie dając nam najlepszą ochronę

Podsumowując:

Jeżeli koniecznie musimy się opalić wybierajmy kremy z SPF pomiędzy 15 a 30. Choć do twarzy polecałabym wyższy.
Smarujcie się kilka razy w ciągu dnia. Za każdym razem gdy wyjdziecie z basenu czy morza. Nawet jeśli nie planujecie kąpieli to nałóżcie krem z filtrem kilkakrotnie w czasie wystawiania się na słońce
Nie zapominajcie też, że promieniowanie nie dosięga nas tylko latem! Słońce jest tak samo szkodliwe zimą jak i latem. Więc nawet gdy na dworze panuje całkowite zachmurzenie, pada deszcz czy śnieg używajmy kremów z filtrem.

Żeby nie było tak strasznie przypomnę że słońce ma też na nas dobry wpływ. Krótkie kąpiele słoneczne poprawiają nastrój oraz wpływają na syntezę wit. D która jest niezbędna do odkładania się wapnia w naszych kościach. Wystarczy 15 minut dziennie ;)

Mam nadzieję że całkowicie wyczerpałam temat. Pamiętajcie, że słońce to zarówno nasz wróg jak i przyjaciel więc "korzystajcie" z niego bezpiecznie ;)

Buziaki!